" Nasıl İstediğiniz Kariyere Sahip Olup Hayalinizdeki Hayatı Yaşarsınız "

Nasıl İstediğiniz Kariyere Sahip Olup Hayalinizdeki Hayatı Yaşarsınız

Nasıl olur da hiç kimse Elvis Presley’nin menajeri olma fırsatına sahip olamaz? Jerry Weintraub, olağanüstü hayalleri olan sıradan bir adamdı. Bu hayallerden biri Elvis’in menajeri olmaktı.
Amacıyla ilgili birkaç sorun vardı. Birincisi, Elvis’in zaten yıllardır birlikte çalıştığı bir menajeri vardı: Albay. İkincisi, Elvis neden sokaktaki sıradan bir adamla çalışsın?

Bunların hiçbiri Jerry’nin aklına gelmedi. Albay’ın telefon numarasını aldı ve onu aradı.

‘Kimsiniz?’

‘Merhaba, benim adım Jerry Weintraub ve Elvis Presley’i tura çıkarmak istiyorum.’
Albay, Elvis’in yakın zamanda bir daha tura çıkmayacağını söyledi. 60’lı yaşlarında film çekmeye başlamıştı. Ayrıca, tura çıksa bile rastgele bir adamla olmayacağını söyledi.

Bu sözleri Jerry hiç dert etmedi. Ertesi gün tekrar aradı ve yine aynı sonucu aldı. Ayrıca ertesi gün, ertesi gün ve ertesi gün aradı. Bir yıl boyunca her gün Albay’ı aradı. Ve 365 günde Jerry, Albay’ı yıpratmanın bir yolunu buldu. Ancak zorluk henüz bitmemişti.
24 Saatte Milyon Dolar Nasıl Kazanılır?
‘Tamam, Elvis’in menajeri mi olmak istiyorsun? Yarın bir milyon dolar nakit parayla Hilton International Hotel’de bizimle buluş.’

Yine, görevin zorluğu Jerry’nin umruna gelmedi. Parayı bulmanın yollarını düşünmeye başladı. İşe; aptalca bir fikir olan, şehirdeki tüm bankaları aramakla başladı. Neredeyse tüm fikir ve kaynaklarını kullandıktan sonra, bir şekilde parayı almanın yolunu buldu.

Yerel bir girişimci ve ölümcül bir Elvis Presley hayranı parayı vermeyi teklif etti. Belki de bunun nedeni, Jerry’nin cüretine saygı duyması ve başarıp başaramayacağını merak etmesiydi. Her iki durumda da plan neredeyse tamamlanmıştı.

Ertesi gün Jerry, Elvis ve Albay’la otelde buluştu. Albay’a içinde bir milyon dolar olan bir evrak çantası verdi. Albay parayı bulabileceğini hiç düşünmemişti. Sadece bu yabancının artık onu rahatsız etmemesi için bir yol bulmak istemişti.

Ancak bu adamın katıksız hırsını ve ustalığını gördükten sonra, bunun Elvis Presley’nin kariyerinde görev almaya değer biri olduğuna karar verdi. Ve Jerry, Elvis’le turneye çıktı.

Algı Sanatı
Jerry’nin büyük bir sorunu vardı. Elvis ilk gösterisini Miami’de yapacaktı. Gösteriden önceki gece hala satılmamış koltuklar vardı. Aslında çok sayıda koltuk satılmıştı ancak Elvis tamamı satılmamış bir gösteride sahne almayı reddetti.

Bu, her ikisinin kariyerinde de kritik bir noktaydı. Jerry hala Elvis’in tam güvenini kazanmak istiyordu. Rock idolü olmaya alışkın olan Elvis, yaşı ilerledikçe parlaklığını yitirmeye başlamıştı. Jerry bu sefer şapkasından hangi tavşanı çıkaracaktı?

Başarılı olması için gösterinin satılmasına gerek olmadığını fark etti. Sadece kapalı bir gişenin gösteri gibi görünmesi ve öyle algılanması gerekiyordu. Yerel şefi aradı ve bazı mahkumları ödünç istedi. Gelen mahkumlar, satılmayan koltukları stadyumdan çıkarttı.

Ertesi gece Elvis ‘kapalı gişe’ gösterisini yaptı. Daha küçük ama yoğun olan kalabalık katılan herkes için samimi bir deneyim sağladı. Tüm hayranlar Elvis’le yakın kişisel bir bağ kurdu. Elvis, her hareketinde kalabalığın sevgisini ve hayranlığını hissetti.

Burada yansıtılan tema, algının gerçekliğini ufak dokunuşlarla değiştirmekti. Bir ‘hayır’ı fırsat olarak düşünebilirsiniz. Küçük bir kalabalığı hayal kırıklığı yaratan bir katılım veya samimi bir ilişki olarak algılayabilirsiniz. Bu tamamen sizin bakış açınıza bağlıdır.

Fikirlerinizi,algılama becerilerinizi ; çevrenizdeki insanların kalplerini ve zihinlerini değiştirmek için kullanabilirsiniz. Ya da sınırlı bir algının sizi istediğinizi elde etmekten alıkoymasına izin verebilirsiniz. Seçim tamamen size kalmıştır.
‘Gibi Rol Yapma’nın Hayatı Değiştiren Büyüsü
Elvis ile çalışmadan önce Jerry, NBC’deki posta odasında çalışan düşük seviyeli bir çalışandı. Bir gün öğle yemeğinde, iki MCA (popüler bir yetenek ajansı) yöneticisinin şirketin TV bölümünde yeni bir açık pozisyon hakkında konuştuğunu duydu.

Peki o ne yaptı? Her zaman yaptığı şeyi yaptı, MCA’nın bürosunu aradı ve bir randevu talep etti. Görüşme sırasında menajer; pozisyona özgü yazma, dikte etme ve stenografi gibi becerilerini sordu.

Jerry, yukarıdakilerin hepsini yapabileceğini söyledi. Yalan mı söylüyordu? O sırada gerekli becerilere sahip olmasa da yol boyunca işin inceliklerini öğreneceğini, aynı zamanda yetkin görünmek ve iyi bir iş çıkarmak için yeterince ilerlemiş olacağını düşündü.

İşe alındıktan sonra, pozisyonda başarılı olmak için bazı ‘geçici çözümler’ buldu. Mektuplarını yazması için sekreterler aldı ve dikte etmeleri için patronuyla olan konuşmaları onlara aktardı.

Aslında patronu ondan kendisi için olay yerinde (anlık) bir mektup yazmasını ve ona tekrar okumasını istediğinde yakalandı. Jerry kovulmadı, aksine terfi etti ve şirket ona yazması için bir sekreter verdi.

‘Şanslı olmaya istekliydim.’diyor Jerry. Yalancı ol demiyor kimse size konu bu değil. Mesele şu ki, bu hayattan istediğini almak için tamamen hazır ve nitelikli olmayı bekleyemezsin. Zarı atmaya istekli olmalısın.
İstediğinizi Elde Edebilmek İçin Kullanabileceğiniz Tutum
‘Biri sana hayır dediğinde, onu duymuyormuşsun gibi davran.’ (Jerry Weintraub)

Yukarıdaki alıntı Jerry’nin başarısını özetliyor ve bu sizin için de anahtar olabilir.

Çoğu insan kurallar ve sınırlamalar dünyasında yaşar. ‘Başvurmak için beş yıllık iş deneyimine sahip olmalısın’ diyen bir iş ilanı gördüklerinde, bunu sert bir ifade olarak kabul ediyorlar ve ‘nitelikli oldukları’ bir şeyi hedefliyorlar. Birisi onlara ‘hayır’ derse amaçlarının peşinden gitmeyi bırakıyorlar.

Ön kapı kapalıysa arka veya yan kapıdan içeri girmeyi bilmiyorlar. Hayır, her zaman hayır anlamına gelmez. ‘Hayır’ kelimesi genellikle kolayca pes eden insanlar için bir filtredir. İnsanlar bu kelimeyi genellikle çalışmaya değer olup olmadığınızı görmek için turnusol testi olarak kullanır, kullanımı kolay bir filtredir.

Başkalarının yapmayacağı şeyleri yapmak söz konusu olduğunda, gerçekliği nasıl gördüğünüz önemlidir. Kuralları değiştirilemez veya pazarlık edilebilir olarak görebilirsiniz. Çoğu zaman bu kurallar pazarlık edilebilir . Hayatta istediğini elde edemiyorsan, bunun nedeni kaynakların eksik olması değildir. Beceriklilikten yoksunluğun olabilirsin.

Bunun üzerine düşünün. Konu hayattaki hayallerinize geldiğinde, kimlik bilgilerinizin ve bağlantılarınızın eksik olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu, hayal gücünüzü yeterince kullanmadığınızın açık bir işaretidir.

Çizginin bir yerinde, toplum merak ve hayal gücümüzü yenmenin bir yolunu bulur. Bundan kurtulabilir ve hayatını kendi şartlarına göre yaşayabilirsin. Ve bu bazı şaşırtıcı sonuçlara yol açabilir.

Başarılı Bir Kariyerin ve Yaşamın Anahtarı
Jerry’nin başardığı tek şey Elvis’i turneye çıkarmak değildi. Elvis ile yaptığı çalışmalar sadece ilk adımlardı. Frank Sinatra ile çalışmaya devam etti ve John Denver gibi sanatçıların kariyerlerinde yardımcı oldu. Film endüstrisine girdi ve Ocean 11, The Karate Kid ve Vegas Vacation gibi büyük gişe rekorları kıran filmlerin yapımında buluncu. Jerry başarılı bir yaşamın anahtarını buldu.
Dünyanın en başarılı insanları, kendilerini bir dönüm noktasında bulduklarında yeniden başlamanın bir yolunu bulmasını bilirler. Bu sadece para ya da statü ile ilgili değil. Jerry her hedefinin peşinden koştu çünkü onlara karşı çılgınca bir merakı ve tutkusu vardı.

Reddedilmeye ve belirsizlikle yüzleşmeye istekli olmalısın. Başarısızlıklar olmasaydı sonuçlar o kadar büyük olmazdı. İşte iyi haber! Ölene kadar kendini yeniden keşfedebilirsin ama bir noktadan başlaman gerekir.

Hayat Hikayenizin Kahramanı Olun
Hayatlarımız hakkında, gerçeği yansıtmayan hikayeler uydurma eğiliminde olduğumuzu söyleyen ‘anlatı yanlışlığı’ denen bir fikir var. Anlatı yanlışlığı genellikle olumsuz bir çağrışımla birlikte gelir.

Bence tam tersidir. İnsan hikayelerle öğrenir. Hayatlarımızı bir hikaye olarak görüyoruz. Anlatıyı hayatınızdan çıkarmak pratik ve mantıklı görünse de sonucu cehennem kadar sıkıcı olur. Hayatınızın kahramanı olun.

Jerry hayatın yaşanması ve keşfedilmesi gerektiğine karar verdi. Hayatın otobanındaki sapmaları düşünmek için biraz zaman ayırdığında hiçbir şeyin imkansız olmadığını fark etti. Bu senin elinde.

0 Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum Yapmak İçin Lütfen Üye Girişi Yapın.

Güncel Haberler

Sosyal Medya