" Simple Present Tense - Geniş Zaman "

Simple Present Tense – Geniş Zaman

Simple Present ya da Present Simle yani Geniş Zaman da cümle yapısı kurmayı öğreneceğiz.

Geniş zamanda düz (olumlu) cümle kurarken he-she-it kişi zamirleri ve özel isimlerin ayrıcalığı; aldığı fiilin sonuna S (-s,-es,-ies) takısı almasıdır. Bu fiil takısı sadece olumlu cümlede ve bu zamirlerde geçerlidir. Bunun dışında hiç bir yerde S takısı asla kullanılmaz. (olumsuz cümleler ve sorular)

S takısı fiilin seslerine göre çekimleri -s -es -ies olarak değişebilmektedir. Bu konuyu daha sonra ayrıntılı olarak göreceğiz.

OLUMSUZ CÜMLE YAPISI

Geniş zamanda olumsuz cümle kurarken; kişi zamirlerinden sonra aldığı olumsuz ek he-she-it ve özel isimlerde does not – doesn’t onun dışında do not- don’t olacaktır. Ayrıca olumsuz do not / does not eklerinden sonra gelen fiil (verb) hiç bir zaman S takısı almaz!

SORU CÜMLESİ

Geniş zamanda olumlu/olumsuz soru sorarken bgeniş zaman eki olan Do / Does ya da Do’nt / Doesn’t ve bu eklerle eşleşen kişi zamirlerinin ardından fiil S takısı almaz.

En başta da belirtilen en önemli nokta olumlu cümlede fiilin aldığı S takısı geniş zaman yapısının en önemli noktasıdır.

Bir önceki konuda bahsettiğimiz ingilizce cümle oluşturmanın temeli olarak hafızamızda yer etmesi gereken SVOMPT ile geniş zaman için örnekler verelim.

Geniş Zaman Olumlu Cümle
Geniş Zaman Olumsuz Cümle
Geniş Zaman Soru Cümlesi

0 Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum Yapmak İçin Lütfen Üye Girişi Yapın.

Güncel Haberler

Sosyal Medya