Rüyalarınızı Bilimsel Bir Yöntem İle Kontrol Edin! (Lucid Rüya)

Rüyalarınızı Bilimsel Bir Yöntem İle Kontrol Edin! (Lucid Rüya)

Rüyada olduğunuzun farkına vardığınız rüyalara lucid rüya yada diğer ismi ile lüsid rüya denir. Bu büyüleyici fenomeni kendi avantajımıza nasıl kullanabileceğimizle ilgili git gide daha fazla araştırma yapılıyor.

Fakat öncelikle güvenilir bir şekilde gerçekleşmesini sağlamalıyız. 2017’de Avustralya’da yapılan bir araştırma bu yönde büyük bir adım attı ve buldukları şey, rüyalarınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Rüyalarınızı kontrol ettiğinizi düşünsenize. Uyuyan zihninizin yaratıcı sınırları içinde istediğiniz her şeyi yapabilirdiniz. Süpermen gibi uçabilir, ünlü biriyle randevuya çıkabilir veya vize sınavlarınıza rüyanızda çalışabilirdiniz.
Rüyalar Âleminde Yaşamak
2016’da yapılan meta analizine göre insanların yaklaşık yarısı ömürleri boyunca en az bir kez lucid rüya görmüş ve çeyreği ayda bir kez veya daha fazla lucid rüyayı tecrübe etmektedir.

Lucid rüyanın ilk laboratuarlara taşındığı 1975 yılından beri araştırmacılar, lucid rüyaların nasıl gerçekleştiğiyle ve rüya sahibine nasıl yardım edecekleriyle ilgili gittikçe daha fazla şey öğreniyorlar.

Araştırmalar; lucid rüya görmenin kâbusları hafifletmek, fiziksel becerileri uygulamak ve bilincin kendisiyle ilgili gizemleri açığa çıkarmak için kullanılabileceğini öne sürmektedir.

Bu sebeple Avustralya’nın Adelaide Üniversitesinden araştırmacılar, üç lucid rüya tekniğini denemek için 169 kişi topladılar. Bu üç teknik şöyledir:

Lucid rüya teknikleri
Gerçeklik testi
Katılımcılardan kendilerine her gün, gün boyunca 10 defa ‘rüya mı görüyorum?’ diye sormaları istendi. Her seferinde çevrelerini olağan dışı bir şey için incelemeleri ve kapalı ağızlarından nefes almaya çalışarak bir gerçeklik testi yapmaları gerekiyordu. (Rüyadayken kapalı ağzınızla nefes alırsınız fakat gerçek hayatta bunu düşündüğünüzde muhtemelen ağzınızı açarsınız.)

Yatakta tekrar uyan (YTU)
Katılımcılar beş saat uyuduktan sonra uyanmak için alarm kurdular. Daha sonra eğer lucid rüya görüyorlarsa ne yapacakları ile ilgili 700 kelimelik bir doküman okudular.

(Doküman şunu söylüyordu; gerçeklik testti uyguladıktan sonra avuç içlerini kuvvetlice ovuşturarak ‘bu bir lucid rüya’ derken fiziksel duyulara odaklanıp rüyayı sağlama almaları gerekiyor.)

Daha sonra tekrar uykuya dalmakta özgürlerdi. lucid, REM uykusu sırasında gerçekleşir ve bir süre uyuduktan sonra REM uykusuna dalmak çok daha kolay gerçekleşir.

Lucid Rüyalarını Hatırlatıcı İndüksiyon (LRHİ)
Katılımcılar yatakta uzanırken onlardan şu kelimeyi ‘rüya gördüğüm bir sonraki sefer, rüya gördüğümü hatırlayacağım.’ istendik bir şekilde tekrar etmeleri istendi. Sonunda uyuyakaldıklarında düşündükleri en son şey bu olsun diye ifadeye dikkatlice odaklanmak zorunda kaldılar.

Bireysel olarak herkese bu üç tekniği uygulatmak yerine çalışmada bir grup sadece gerçeklik testini, bir grup hem gerçeklik testini hem de YTU tekniğini ve son grup üçünü de kullandı.

Son grupta katılımcılar YTU tekniğini kullandıktan sonra uykuya geri dönerken LRHİ tekniğini kullandılar. Temel bir rüya ölçüsü elde etmek için katılımcılardan, ikinci haftada kendilerine tahsis edilen teknikleri uygulamadan önce bir hafta boyunca rüyalarını kaydetmeleri istendi.
Sonuçlara bakıldığında üç grubunda sonuçları birbirinden çok farklıydı. Hiçbir tekniğin kullanılmadığı ilk hafta katılımcılar rüyalarının yüzde sekizinin lucid olduğunu bildirdiler. İkinci haftada, sadece gerçeklik testi uygulayan ilk grup çok az lucid rüya görmüştü.

Oysaki ilk iki tekniği uygulayan ikinci grubun rüyalarının yüzde 11’i lucid rüyaydı. Peki ya son grup? Tüm teknikleri uygulayan son grubun rüyalarının yüzde on yedisinden biraz fazlası lucid rüyaydı.

Ayrıca son gruptaki LRHİ tekniğini kullanırken beş dakika içinde uyuyakalmış insanlar, rüyalarının neredeyse yüzde 46’sının lucid olduğunu bildirdi.

0 Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum Yapmak İçin Lütfen Üye Girişi Yapın.

Güncel Haberler

Sosyal Medya