MUTLULUK HORMONLARIMIZI DOĞAL YOLLARLA ARTTIRMAK

MUTLULUK HORMONLARIMIZI DOĞAL YOLLARLA ARTTIRMAK

Mutluluk hormonları; dopamin, serotonin, oksitosin, endorfin ruh halimizden sorumlu beyin kimyasallarıdır.

Bu kimyasallar her zaman tetiklenebilir haldedirler. Fakat onları kontrol edemediğimizi düşünsekte,  bilim onları bilinçli olarak nasıl artırabileceğimizi kanıtladı.

Ve zihnin iyi bir durumda olmasının mutluluk, sağlık ve başarı için önemli olduğunu gösterdi.

İşte, pozitif nörotransmitterlerimizi kırmanın basit yolları :

Mutluluk hormonları: Dopamin, Serotonin, Endorfin, Oksitosin’i Doğal Yollardan Arttırma Yolları:

Dopamin

Bu, bizi motive eden ve harekete geçmemiz için bize ilham veren beyin kimyasalıdır.

Dopamin, bir şeyi ya da birini sevdiğinizde serbest bırakılır. Piyano çalmak veya resim yapmak gibi sevdiğiniz bir şeyi yaparken beyninizin ödül yolu devreye girer ve dopamin serbest kalır.

Egzersiz yapmanın beyindeki dopamin seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.

Dopamin, hedefler belirlediğinizde ve bunları başardığınızda aktif hale gelir. Büyük hedefleri küçük parçalara bölerek bitiş çizgisine daha sık ulaşabilirsiniz, bu da her küçük hedefi tamamladığımızda dopaminin salınmasına neden olur.

Bir çalışma, meditasyonun dopamin salgılayabileceğini göstermiştir. Ve bu da meditasyon yapmak için başka bir iyi nedendir.

Serotonin

Serotoninin ruh hali üzerindeki önemi nedeniyle, antidepresanların çoğu serotonine odaklanır.

Serotonininizi yükseltmek istiyorsanız daha mutlu bir zihin durumuna odaklanın.

Psikiyatri ve Nörobilim Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, çalışma katılımcıları tarafından bildirildiği gibi mutluluk, beynin sağ ön singulat korteksinde daha yüksek serotonin sentezi seviyeleri ile pozitif olarak ilişkilidir.

Buna karşılık, rapor edilen diğer bir bilgiye göre ise üzüntü duyguları, beyindeki serotonin sentezi ile negatif olarak ilişkilidir.  Bu çalışma, serotonin sentezinin ruh halinizi değiştirerek etkilenebileceğini gösteren ilk çalışmadır. Ruh haliniz serotonin seviyelerini etkileyebilirken, serotonin seviyeleri de ruh halini etkileyebilir.

Parlak ışık beyninizdeki serotonin seviyesini yükselterek sizi durgunluktan çıkarabilir. Parlak ışığa maruz kalma mevsimsel duygu durum bozukluğu için bilinen bir tedavidir, ancak ışık tedavisinin de mevsimlik olmayan depresyon için etkili olduğu gösterilmiştir.

Egzersiz yapmak serotonin seviyesini yükseltebilir. Bunun nedeni, egzersizin serotonin üreten sinir hücrelerinin ateşlenme hızını arttırması ve böylece serotoninin salınımını ve sentezini arttırması olabilir.

Serotoninin öncüsü olan saflaştırılmış triptofan ile desteklenen bir diyet, muhtemelen serotonin seviyelerini artırabilir ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sinir bozucu, kavgacı insanların davranışlarını inceleyen bir çalışmada, triptofan takviyesinin “tartışmaya yol açan davranışları” azalttığı ve “kabul edilebilir davranışları” arttırdığı bulundu.

Oksitosinin

Güven kimyasalıdır. Bu beyin kimyasalı cinsel uyarılmayı arttırır ve orgazm olunduğunda serbest kalır.

Oksitosin, sosyal bağları kolaylaştıran bir hormondur. Bu hormon, insanlar sosyal hayvanlar oldukları için, temas-dokunuş ile birbirleri arasında bağlar oluşturarak ve dayanışmayı ve beraberliği teşvik ederek işlev görebilir.

Bir araştırma, masajın oksitosin seviyelerini arttırabileceğini ve adrenokortikotropik hormonu seviyelerini azaltabileceğini buldu. Adrenokortikotropik, bir stres hormonu olan kortizol salınımını uyaran bir hormondur.

Oksitosin bağlanmayı teşvik ederek sosyal bağlantıları arttırır, bu da kendimizi iyi hissettirir. Belki de bu, sosyal bağlantıların yaşam ömrünü ve sağlık durumunu nasıl arttırabileceğidir.

Endorfin

Bunlar acıya tepki olarak yükselir ve ayrıca anksiyete ve depresyonu azaltmaya yardımcı olurlar. Egzersizin yanı sıra (belki de “Koşucu Coşkusu” algısını duymuşsunuzdur) kahkaha atmakta , kendinizi iyi kimyasal hissettirmenin en kolay yollarından biridir.

Üç endorfin alt tipi vardır: başlıca hipofiz bezinde bulunan beta endorfinler; Enkefalin ve dynorphin, her ikisi de sinir sistemine yayılır. Bunlar merkezi sinir sistemindeki mu-opioid reseptörlerine ve periferik sinir sistemine bağlanır.

Eroin, morfin ve fentanil gibi opioidler, doğal endorfinlerin farmakolojik taklitçileridir. Endorfinler sizin doğal ağrı kesicilerinizdir ve egzersiz endorfin seviyesini arttırmanın mükemmel bir yoludur.

Kahkaha sadece endorfinleri arttırmakla kalmaz, aynı zamanda kortizol seviyelerini ve stres tepkilerinin diğer göstergelerini azaltabilir. Kahkaha terapisi, stres ve duygudurum bozuklukları için bir tedavi şekli olarak teşvik etmeye odaklanan bir tedavidir.

İlgini Çekebilir

0 Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum Yapmak İçin Lütfen Üye Girişi Yapın.

Güncel Haberler

Sosyal Medya