Deniz Tuzu ve Faydaları

Deniz Tuzu ve Faydaları

Beslenme konusundaki bilinç düzeyi arttıkça, mutfağımızda yer alan gıda maddelerinin daha sağlıklı versiyonlarına yönelmeye başladık. Yıllarca sofralarımızda baş tacı edilen sofra tuzu, yavaş yavaş yerini deniz tuzu ve kaya tuzu gibi daha sağlıklı alternatiflerine bırakmaya başladı. Son yıllarda giderek daha popüler hale gelen deniz tuzuna olan ilgi, lezzeti ve sağlık yararları ile birlikte giderek artmaktadır. Araştırmaların da gösterdiği gibi deniz tuzu, geleneksel sofra tuzuna göre çok çeşitli avantajlara sahiptir.

Sağlık durumunuz nedeniyle beslenme programınızda tuz kısıtlaması olması gerekebilir; ancak yine de, tuzu hayatınızdan tamamen çıkarmak doğru değildir. İşlenmiş sofra tuzu yerine deniz tuzunu tercih ederek, çok daha sağlıklı bir seçim yapmış olacaksınız.
Deniz Tuzu Nedir?
Deniz suyunun buharlaşması ile elde edilen deniz tuzu; hem dokusu hem işlenmesi hem de lezzeti ile alıştığınız sofra tuzundan oldukça farklıdır. Genel olarak işlenmeden ya da minimum düzeyde işlenerek sofralarımıza geldiğinden; kalsiyum, potasyum, demir, çinko, magnezyum gibi mineraller yönünden de zengindir.
Deniz Tuzu Herkes İçin Güvenilir Mi?
Deniz tuzu, çoğu insan için genellikle güvenilirdir. Besin maddesi olarak kullanmanın dışında, deniz tuzunu banyonuza eklemeyi düşünüyorsanız; cilt enfeksiyonunuz ya da alerjileriniz varsa, banyo yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca; atopik dermatit, sedef hastalığı, egzama ve akne problemlerinde de, deniz tuzu ile banyo yapmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririm.

Deniz Tuzunun Sağlık Yararları
Deniz tuzu, market raflarında satılan sofra tuzundan daha sağlıklıdır ve beslenme programınıza eklemek için sağlıklı bir tuz alternatifidir. Peki, deniz tuzunun faydaları nelerdir?

-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Deniz tuzu, doğal olarak bağışıklık sistemini güçlendirmenize yardımcı olur. Bu da, otoimmün hastalıklar, grip, alerji, soğuk algınlığı gibi bağışıklık zayıflamasına bağlı hastalıklar ile mücadele etmenize yardımcı olur.

-Vücudu Alkalize Eder
Deniz tuzu, vücudu alkalize eder ve içerisinde herhangi bir katkı maddesi yoktur. Bu, vücutta yüksek asit seviyelerini önlemenize ve tersine çevirmenize yardımcı olur. Bu da, ciddi hastalıkların riskinin ortadan kalkmasını sağlar.

-Kilo Kaybına Yardımcı Olur
Kulağa ilginç gelse de, deniz tuzu kilo kaybetmenize yardımcı olabilir. Tükettiğiniz besinlerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olurken, kabızlığın giderilmesinde ve sindirim sistemindeki birikmenin önlenmesinde de faydalıdır.

-Cilt Hastalıklarında Faydalıdır
Sedef hastalığı, egzama, cilt kaşıntıları gibi bazı cilt hastalıkları söz konusu olduğunda, deniz tuzu rahatlama sağlayabilir. Banyoya katılacak deniz tuzu, gözeneklerin açılmasına, kan dolaşımının iyileştirilmesine ve dokuların nemlenmesine de katkı sağlamaktadır.

-Astımı Tedavi Eder
Solunum sistemindeki iltihaplanmanın azalmasına yardımcı bir gıda maddesi olan deniz tuzu, nefes alırken zorlanıyorsanız, tekrar rahat nefes almanıza yardımcı olabilir.

-Kalp Sağlığını Korur
Deniz tuzu; kolesterol seviyelerinin ve yüksek tansiyonun düşmesine, ayrıca kalp atışlarındaki düzensizliğin azalmasına yardımcı olabilir. Bu da, deniz tuzu ve kalp krizi riskinin azalması arasında doğrudan bir bağlantı kurmaktadır.

-Şeker Hastalığında Faydalıdır
Deniz tuzu, insülin ihtiyacının azalmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, eğer şeker hastalığınız varsa, deniz tuzunu beslenme programınıza dahil edebilirsiniz.

-Depresyonla Mücadele Eder
Yapılan bazı çalışmalar, deniz tuzunun depresyon tedavisinde faydalı olabileceğini göstermektedir. Vücutta, stresle mücadele etmenize yardımcı olacak hormonların seviyelerini korumaya yardımcı olan deniz tuzu, ayrıca geceleri daha iyi bir uyku uyumanızı da sağlayabilir.

-Kas Ağrılarında Faydalıdır
Sodyum, potasyum ile bir araya geldiğinde vücut için hayati derecede önem taşır. Kasların düzgün çalışması, krampların, kas ağrılarının ve spazmların azalması için de deniz tuzu oldukça önemlidir.

-Kemik Erimesi Riskini Azaltır
Vücutta yeterli miktarda tuz bulunmadığında, zaman içinde kemik erimesi gelişebilir. Bu nedenle, tuzu tamamen hayatınızdan çıkarmanız oldukça tehlikeli olabilir. Ölçülü miktarlarda tuz tüketimi, ileride gelişebilecek kemik erimesi riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

0 Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum Yapmak İçin Lütfen Üye Girişi Yapın.

Güncel Haberler

Sosyal Medya