Başarılı Çocuklar yetiştirmek için anne ve babaların yapması gereken 4 Şey!

Başarılı Çocuklar yetiştirmek için anne ve babaların yapması gereken 4 Şey!

Yapılan son araştırmaya göre,anne ve babalar çocuk yetiştirirken dikkat etmesi gereken şeylere değiniyor. Yapılan araştırmalar, ileri dönemler başarı sahibi çocukların yetiştirilme döneminde nelere dikkat edildiğini gösteriyor.

Çocuk yetiştirmek bir ebeveyn olarak büyük sorumluluk gerektiren zor bir iş. Bir çocuğun ileriki döneminde iyi bir kariyer sahibi olmasında anne ve babaların rölü sandığınızdan çok fazla olabilir. Yapılan son araştırma ile başarı sahibi kişilerin,çocukluk dönemimde ebeveynlerinin uyguladıkları şeyleri göstermektedir.

Ekran başında geçirilen sürenin kısaltılması
Gelişen teknoloji ve artan dijital eğlence ve oyunlar ile birlikte çocukların ekran başında geçirdikleri süre gün geçtikçe artıyor. Ancak bu durum çocukları sağlık ve gelişimi üzerinde kötü etkileri bulunmaktadır.
Ancak Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP) yaptığı araştırma, belirlenen ekran sürelerini aşan çocukların beyinlerinin daha az işlevsel çalıştığını gösteriyor.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre; Önerilen ekran başında geçen süreyi aşan çocuklarının beyinlerinin işlevselliğini olumsuz yönde etkilendiği gösteriyor.

Araştımacılar, 3 ve 5 yaşındaki ve 47 okul öncesi öğrenicinin okur yazar ve dil becerilerini test etti. Aynı zamanda beyinlerini görüntüleme teknikleri ile görüntüledi. Uzun süre ekranın başında zaman geçiren çocukların beyinlerindeki beyaz cevher izlerinin mikro yapısal bütünlüğü düşük olarak gözlemlendi.

İlgili: Çocuklardaki ekran bağımlılığı, okuryazarlık becerilerini düşürüyor. İşte Yapılması Gerekenler!

Anne ve Babanın ılımlı davranması
Hepimiz için tartışmasız bir gerçek var ki anneler çocukalrına karşı daha ılımlı ve hoşgörülüdür. Buffalo Üniversitesi’de yaklaşık 140 genç üzerinden yapılan bir araştırmaya göre anneleri ile ilişkileri iyi olan gençlerin, argo cümleler daha kurdukları belirlendi.

Bir diğer çalışmaya katılan 8.sınıf ve liseden gençler ile anne ve babaların arasındaki çatışma ve anneleri ile olan ilişkileri ile ilgili sorular ile birlikte bir şiddette maruz kalıp kalmadığı ile ilgili anket dolduruldu.
Çocukların yeterince uyku almasını sağlamak
Brown Üniversitesi’nin yaptığı bir araştımaya göre altı ve onyedi yaşındaki yaklaşık elli bin çocuğun anne ve babası ile beraber yapılan bir anket çalışması çocukların ortalama uyku sürelerini belirliyor.

Amerikan Pediatri Akademisi, 6 ile 12 yaş aralığındaki çocukların günde en az 9 saat, 13 ile 17 yaş aralığında çocukların ise günde en az 8 saat uyumasını öneriyor.

Anne ve babalar için gece uykusu çok büyük bir sorun gözükmüyor olsada çocuklar için ciddi bir problemdir.Yeteri kadar uyuyamayan çocuklar yeni bir şeyler keşfetme ve öğrenme konusunda isteksiz oldukları gözlemlenmiştir. Aynı zamanda yeteri kadar uyumayan çocukların okula gitme konusunda isteksiz oldukları , verilen görevleri ve sorumluluklarını bitmekte veya yapmakta zorlandıkları ve aynı zamanda sakinliklerini kaybederek agresif tutumlar sergilediği gözlemlenmiştir.

Çocuklara zaman ayırmak
Oksitosin, zihinsel sağlığa gelince kritik bir hormondur, çünkü sosyal etkileşim, bağlanma ve başkalarıyla ilişki kurmada rol oynar. İnsanlar gözle temas, empati veya hoş bir dokunuş yaşadığında aktiftir. Fakat ebeveynler – yine anneler – bebekleriyle etkileşime giriyorlarsa aslında çocuklarının oksitosin sistemlerinin gelişimini etkiliyor.

İlgili: Mutluluk Hormonları Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?

Araştırmacılar Anneler ve beş aylıkları arasında ücretsiz oyun seansı çalıştı ve ziyaret sırasında ve bir yıl sonra ebeveyn ve çocuktan tükürük örnekleri topladı. Anneleri oyun oturumunda oldukça meşgul olan çocukların DNA’larında “epigenetik değişiklikler” geçirdiğini tespit ettiler.

Temel olarak, oksitosin reseptörü geninin ekspresyonunu arttırmışlardı. Bu da hormonun olumlu etkilerini daha iyi yaşayabilecekleri anlamına geliyordu.

Oksitosin, zihinsel gelişim ve sağlık açısında önemli bir hormondur. Oksitosin hormonu, başkalarıyla iletişim, çevre ile etkileşimde rol oynamaktadır. Bu hormon, insanlar ile göz göze temas,empati ve sevgiyi gösteren davranışlar yaşandığında aktifleşmektedir.

Yapılan bir araştırmada anneler ve beş aylık çocukları ile gerçekleştiridi. Bir yıl boyunca düzenlenen ücretsiz oyun seansı etkinliği sonrası anne ve çocuklarının tükürük örnekleri toplandı. Anneleri oyun seansında zaman geçiren çocukların DNA’larında “epigenetik değişiklikler” geçirdiğini tespit ettiler. Bu sayede çocukların DNA’larında oksitosin reseptörü gen artışı gözlenmiştir.

0 Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum Yapmak İçin Lütfen Üye Girişi Yapın.

Güncel Haberler

Sosyal Medya