ZİHİNSEL OLARAK GÜÇLÜ İNSANLARIN SÜREKLİ UYGULADIKLARI 12 MADDE

ZİHİNSEL OLARAK GÜÇLÜ İNSANLARIN SÜREKLİ UYGULADIKLARI 12 MADDE

Muhtemelen uzun yıllardır ya da en azından her ocak ayında egzersiz yapmayı düşünüyorsunuzdur.

Fakat ne sıklıkla zihinsel olarak fit olmayı düşündünüz?

Burada bunaklıkla mücadele için kare bulmaca çözmekten değil, zihinsel olarak güçlü olmaktan bahsediyorum. Bunu yaptığınızda; muhtemelen düşüncelerinizi düzenlemede, duygularınızı kontrol etmede ve verimliliğinizle övünme konusunda daha iyi olabileceksiniz.

1. Şükür Ediyorlar

Zihinsel olarak kararlı olan insanlar; omuzlarına yüklenmiş yüklere ve sahip olamadıklarına odaklanmak yerine, sahip olduğu harika şeylerin farkındadırlar.

Şükür etmek için bir sürü yol(yöntem) vardır ama her gün minnettar olarak düşünmenin basit üç yolu var. Ayrıca gün boyunca deneyimlediği tüm iyi şeyler için şükran günlüğü tutulabilir ya da yemekten önce ki teşekkür etmek gibi şükran ayinlerini benimsemekten bahsedebiliriz.

2. ‘Hayır’ Demekten Korkmuyorlar

Hayır diyememe zorluğu insanları strese ve tükenmişliğe sürükleyebiliyor ve birçok zihinsel olarak kararlı olan insanlar bunu bildiğinden dolayı, sosyal davetler ve iş arkadaşlarının dışarıda projelerde yardım isteme isteklerini kabul etmeden önce ciddi olarak durumu düşünürler.

Bu yol, öncelikle kendi işlerini tamamlayabileceklerinden emin olmak ve kendilerini işlerinde daha uzun tutmak istememelerindendir.

3. Kendi İç Eleştirilerinin Üzerinden Gelirler

Eğer başarısız olacağınızı düşünüyorsanız, muhtemelen başarısız olacaksınızdır. Bu kehaneti kendi kendine gerçekleşmesine izin verebilirsiniz.

Bu fikri sonunda başaracağına inanaraktan kendi avantajınız olarak kullanabilirsiniz. Tüm dikkati düşüncelerinize verirseniz, bu bir meydan okuma olabilir. Negatif düşünceleri görmezden gelin, onları kabul edin, daha sonra dikkatini dağıtmak için olumlu bir şeyler yapın.

İyi ve kötü olan taraflardaki delillere göz gezdirin. Kötü ve iyi durumlar için aldığınız notlardan, not aldığınız bazı kötü düşüncelerin rahatsız ettiğinin farkına varacaksınız. Kendinizi hırpalamaktan daha ziyade dengenizi bulun, kusurlarınıza kendinizi geliştirecek taraflar olarak bakın.

4. Kendilerini Acıya Maruz Bırakırlar

Muhammed Ali röportajında da belirttiği gibi mekiklerini hiç saymazmış, sadece acıtmaya başladığında saymaya başlarmış çünkü sadece sayılanlar bunlarmış.

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar yalnızca amaçları olduğu sürece acıya katlanmaya istekliler. Onlar sadece meydan okumak için egzersiz yapmazlar, örneğin, ne kadar sert olduklarını kanıtlamak gibi. Onlar güçlerini inşa ederler.

5. Kendi Başarı Hikâyelerini Yaratırlar (Oluştururlar)

İlk işime başladığımda, bu şeyler gerçekten çok zordu. Özellikle başarısızlık olduğunda. Komşularımın yeni araba aldıklarını ve lise arkadaşlarımın gezi resimlerini paylaşmalarını görmek gerçekten çok zordu.

Belki de onlar için, başarının tanımı buydu. Fakat benim işim başarısız olduğumda dahi, kendi kendime hala başarılı olduğumu söylüyordum. Harika bir eşimin olduğunu ve kendimi tekrardan ayağa kaldıracağımı biliyordum. Bugün başarılı bir girişimciyim.

Bu övünmek değil. Demek istediğim, başarılı olan insanların kendi başarılarının tanımına sahip olmasıdır. Örneğin, çok fazla para kazanmayı düşünmeyen freelancer’ larla çalışırım. Buna rağmen kendilerini başarılı olarak görürler çünkü sevdikleri işi esnek bir çalışma programıyla yapıyorlar.

6. Memnuniyetlerini Erteliyorlar

Memnuniyetlerini ertelemek başarmak için olağanüstü olabilirdi. Bu yüzden zihinsel gücü olan insanlar uzun vadeli düşünecek güce sahiptir ve sadece bunu yapın. Sonuçların zaman ve emek harcadıktan sonra gerçekleşeceğini de bilirler.

7. Başkalarını Suçlamazlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, kendi hataları ve eksiklikleri için başkalarını suçlamaktan kaçınırlar. Yaptıklarının tüm sorumluluklarını alırlar. Bunu yapmak, başkalarına, sıkışıp kalmış ve negatif olan insanlara güç vermek demek değildir.

8. Gerçekçi İyimserlik Yapıyorlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar iyimser olmaya eğilimlidirler, ayrıca aşırı derecede iyimser olamayacaklarını da anlıyorlar.

Doktor Mara Karpel’in açıklamasına göre, gerçek dünyada hedeflerin herhangi bir aksiyon almadan gerçekleşmesi ya da sihirli bir şekilde kaybolacak olmasına inanmak anlamsızdır. Zihinsel olarak güçlü olan insanlar bunun yerine gerçekçi bir iyimserlik yapıyor.

Bu, yaşayabilecek zorlukları hesaba katabileceklerini ve bu gerçekleri kabul etmek veya üstesinden gelebilmek için yapabileceklerine odaklandıkları anlamına gelir. Birçoğu esnek bir zamana sahip olabilmek için, yapılması gereken şeyleri önceden planlar.

 

9. Sınırlarını Kabul Ediyorlar

Kendilerini destekleyecek kadar güçlü olmalarına rağmen, ayrıca havluyu atacağı zamanın geldiğini de bilirler. Zayıflıklarının farkındadırlar, ihtiyaçları olduklarında yardım istemekten çekinmezler.

Bazı liderler savunmasızlıklarını göstermekten çekinirler, bunu yapmak onların daha fazla öğrenmelerini ve dün olduklarından daha iyi olmalarını sağlar. Yetenek setlerini geliştirmek egolarını geliştirmekten daha iyidir.

10. Kendilerini Başkalarıyla Kıyaslamazlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanların zamanlarını nasıl harcayacaklarını bilirler ve başkalarının ne yaptığını düşünerek onu kullanmanın boşuna olduğunu biliyorlar. Kin ve kıskançlık gibi hisler sadece zahmetli değildir, aynı zamanda anlamsızlardır.

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, başkalarını takdir eder ve onlarla başarılarını kutlar ve bu iyimserlik herkes için genellikle kazan kazandır. Harvard Üniversitesi’nin çalışmasına göre, iyimserlik duygusu, kardiyovasküler hastalıklar gibi ana nedenlerden dolayı ölme riskinin azalmasıyla ilişkili olabilir.

11. Korkularından Kaçmazlar

Birçok insan korkularından kaçarlar fakat zihinsel olarak güçlü olan insanlar kaçmazlar. Sadece onları aramakla kalmazlar, aynı zamanda bir şekilde, rahatlık alanının dışına çıkmanın bir yöntemi olarak korkunun tadını çıkarırlar.

Sonuç olarak;  genellikle yeni şeylerden deneyim edinirler, yeni insanlarla tanışırlar ve kendileri hakkında daha çok şey öğrenirler.

Ayrıca, beyninizi uyanık ve tetikte tutmak, bağışıklık sisteminiz gibi bedensel işlevleri dengelemek ve sizi hedeflere ulaşmaya motive etmek de dâhil olmak üzere, bazı korku düzeyleriyle ilişkili sağlık yararları da vardır.

12. Rakipleri Olsalar Dahi Herkese Saygı Duyarlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar rakiplerini korkutuyor ya da kıskandırıyor. Aslında, onlara duydukları saygı ve hoşlanmalarının dışında, rakiplerinin kendilerinin harika bir öğretmenleri olabileceklerinin de farkındadırlar.

Zihinsel olarak güçlü insanlar, rekabette neyin doğru neyin yanlış gittiğine dikkat etmeyi bilir ve onları neyin farklılaştırdığını görmek için kullanır. Aynı zamanda bir sonraki hamleleri ilham kaynağı olarak kullanırlar.

Steve Jobs ve Bill Gates aralarındaki ilişkinin gergin olduğunu açıkça söylemişlerdi. Ancak iki adam da sonunda birbirlerine destek oldu ve saygı duydu.

Gates bir keresinde,  ‘Steve’in tadına bakması için çok şey verdim’ dedi. Jobs, ‘Yaptığı iş  için ona hayranım, etkileyici ve onunla çalışmaktan zevk aldım. Zeki ve gerçekten iyi bir mizah anlayışı var. ’

Zihinsel olarak güçlü olmak bir gece de olmaz ama yolculuğa değer. Seni ve işini, hayatın sana dayattığı her şeye rağmen, seni dayanacak kadar güçlü yapabilir.

0 Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum Yapmak İçin Lütfen Üye Girişi Yapın.

Güncel Haberler

Sosyal Medya