Neden Flutter?

Neden Flutter ?

Yazıma hoşgeldiniz arkadaşlar, neden flutter’i tercih etmeliyim diye soruyorsanız kendinize size edindiğim bilgilere göre kısaca sade bir dilde anlatmaya çalışacağım.


Widgetler

– FLUTTER framework’u kullanılarak oluşturulmuş zengin bir Materyal Tasarımı & Cupertino(iOS-flavor) widget’ından faydalanır.

Değişkenler

– Geniş açık kaynak kodlu paket seti, uygulamaları daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olur.

Tema

– Bir kullanıcının platformuna uygun temayı atamak, kullanıcının hangi platformda çalıştığını kontrol etmek  bir if kullanmak kadar kolaydır.

Destek

– FLUTTER, Google ve büyük bir geliştirici topluluğu tarafından yaratılmıştır. google FUCHSIA için uygulama oluşturmanın temel yöntemi olacak

Çapraz Platform

– FLUTTER ile Android ve iOS için tek bir kod tabanından uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Hot Reload

– Hot Reload, geliştiricilerin bir uygulamanın durumunu bir saniyeden daha kısa bir sürede yaptıklarını görmelerini sağlar.


Ve internet dünyasın da genel olarak paylaşılan genel Neden flutter cevabına yanıtlar:

 

Bildiğiniz gibi Flutter güzel Kullanıcı Arayüzü ile platformlar arası mobil uygulamalar oluşturmak için bir çözümdür. Flutter’ın görünüm tasarlama biçimi web uygulamalarına benzer, HTML / CSS ile de bir çok konuda benzerlik gösterir.

Geliştiricilerin en büyük iddaları:

  • Flutter, güzel mobil uygulamalar oluşturmayı kolay ve hızlı hale getirir.

Flutter, Android geliştirici bakış açısından çok ilginç olabilecek birçok özelliğe sahiptir. Bu yazıda, bana gerçekten dahil olan şeylerden bazılarını göstermek istiyorum.

Temel Olarak Flutter
Çekirdek yapısı Widget MaterialApp (tüm uygulama budur), sonra Scaffold (ana düzen yapısıdır) ve sonra içerde AppBar (Android Toolbar gibi) ve iç yapıları oluşturan Container vardır . Body’nin içine, düzen Pencere Öğelerimiz metinler, düğmeler vb. gelecektir.

Bir sonraki yazımda farklı şekilde flutterın neden iyi olduğu açıklayacağım.

 1 – Flutter – Skia

Flutter, bileşenlerin çoğunun yerleşik olduğu Dart framework kullanır, böylece boyutu daha büyüktür ve genellikle köprünün yerel modüller ile iletişim kurmasını gerektirmez. Dart, içinde mobil uygulamalar geliştirmek için gerekli tüm teknolojileri sağlayan ve içerisine paketlenmiş Malzeme Tasarımı ve Cupertino gibi pek çok framework e sahiptir. Dart çerçevesi, tüm protokolleri, kompozisyonları ve kanalları içeren Skia C ++ (Flutter, mobil uygulamalar oluşturmak için kullanılan diğer seçeneklerden farklıdır; çünkü Flutter, ne WebView ne de cihazla birlikte verilen OEM widget’larını kullanmaz. Bunun yerine, Flutter widget çizmek için kendi yüksek performanslı renderleme motorunu kullanıyor) motorunu kullanır. Kısacası,  Flutter motorunun kendisinde uygulama geliştirme için gereken her şeye sahiptir.


2 – Kurulum ve Proje Yapılandırması

Flutter için başlangıç ​​kılavuzu hem iOS hem de Android için IDE kurulumu ve platform kurulumu hakkında ayrıntılı bilgi içerir. MacOS için Flutter kurulumunda gerekli tüm kurulum ayrıntılarını buradan okuyabilirsiniz. Bunun da ötesinde Flutter, geliştiricilere kurulum boyunca rehberlik edebilecek flutter doctor adlı bir CLI aracına sahiptir. Yerel makineye hangi araçların takılı olduğunu ve hangi araçların yapılandırılması gerektiğini inceler. Flutter doctor komutu mutlu olduğunda, yeni bir Flutter uygulaması oluşturmaya başlayabilirsiniz. Flutter ile başlayacak editörlerin nasıl yapılandırılacağı hakkında ayrı bir sayfa var. Tüm ayarlar yapıldıktan sonra, CLI’den yeni bir Flutter uygulaması oluşturup çalıştırabiliriz.


3- Kullanıcı Arayüz Bileşeni ve Geliştirme API’si

Flutter – Bileşenler açısından zengin

Flutter framework, kullanıcı arayüzü oluşturma bileşenleri, cihaz API erişimi, navigasyon, test etme, durum bilgisi yönetimi ve çok sayıda kütüphane ile birlikte gelir. Bu zengin bileşen kümesi, üçüncü taraf kitaplıklarını kullanma gereksinimini ortadan kaldırır. Flutter çerçevesini alırsanız, mobil uygulamalar geliştirmek için gereken her şeye sahip olacağınız anlamına gelir. Flutter ayrıca, geliştiricilerin hem kullanıcı arayüzü hem de iOS platformunda kolayca kullanıcı arayüzünü oluşturmasını sağlayan Material Design ve Cupertino için widget’lara sahip.


4 – Test Desteği

Flutter, uygulamaları ünite, widget ve entegrasyon düzeyinde test etmek için zengin bir test özellikleri kümesi sunar. Flutter burada Flutter uygulamalarını test etme konusunda bilgiler bulunmaktadır. Flutter, kullanıcı arayüzünü test etmek ve birim testleri hızında çalıştırmak için widget testleri oluşturabileceğimiz harika bir widget test özelliğine de sahiptir.


5 – Oluştur ve Yayınla Otomasyon Desteği

Flutter güçlü bir komut satırı arayüzüne sahiptir. Komut satırı araçlarını kullanarak ve Android ve iOS uygulamaları oluşturmak ve yayınlamak için Flutter belgelerinde verilen talimatları izleyerek uygulamanın bir ikili dosyasını oluşturabiliriz. Buna ek olarak, Flutter resmi olarak fastlane ile dağıtım işlemini belgelemiştir.


DAHA FARKLI BAKIŞ AÇISI İLE

 

#Hızlı geliştirme – Hot reload
Flutter yüksek gelişme hızı için tasarlandı. Durum bilgisi olan hot reload, kodunuzu değiştirmenize ve uygulamanın durumunu kaybetmeden bir saniyeden daha kısa sürede gerçekleştiğini görmenize olanak tanır. Flutter ayrıca, tümü modem reaktif çerçeveden yapılmış, zengin bir özelleştirilebilir widget kümesiyle birlikte gelir.

#Etkileyici + Esnek Kullanıcı Arayüzü
Flutter, ekrandaki her pikselin kontrolünü tamamlamanızı sağlamak için bir widget’a, gösterime, canlandırmaya ve hareketlere bu çerçevede taşınır. Özel bir tasarım oluşturma esnekliğiniz var demektir.

# Android ve IOS için native uygulamalar
Flutter uygulamaları, platform kuralları ve kaydırma, gezinme, simgeler, yazı tipleri, vb. arayüz ayrıntılarını takip eder. Bu nedenle, hem APPSTORE hem de GOOGLE PLAY STORE’da Flutter ile oluşturulan uygulamaların nedeni budur.

#Dart’ı programlama dili olarak kullanır
Dart, Flutter için mobil uygulama kodu yazmak için kullanılan ve uygulama geliştirme akışına ve etkinliğine katkıda bulunan, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Rahat bir dildir.

#API. Flutter API çok tutarlı
AnimationBuilder, FutureBuilder, StreamBuilder,… Onları bir kez anladığınızda limitiniz yok. Her şey bir widget. Bir düğme, bir ekran olarak, animasyon ve dönüşüm içeren bir düğme olarak kullanılan tam bir sayfa olarak kullanabilir.

#Özelleştirilebilir Widget seti
Flutter, Android, IOS ve Materyal Tasarımı için zengin ve özelleştirilebilir bir widget kümesiyle inşa etti. Flutter ve Google’ın malzeme tasarımı arasındaki işbirliği güçlü UI deneyimi yarattı. Bu, yerel bir uygulamayla kullanabileceğiniz pürüzsüz, net ve rafine bir uygulama deneyimi yaratmanıza yardımcı olur.

İlgini Çekebilir

0 Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum Yapmak İçin Lütfen Üye Girişi Yapın.

Güncel Haberler

Sosyal Medya